Pár évvel ezelőtt ismerkedtem meg vele, első harapásra szerelem volt.
Annál nagyobb volt a szomorúság, mikor kiderült, hogy csak igen rövid ideig lehet kapni tavasszal.
A németek erdei fokhagymának hívják, de hallgat a boszorkányhagyma vagy cigányhagyma névre is – de valljuk be marketing szempontból sokkal jobb választás a medvehagyma név. Képzeljünk csak magunk elé egy boszorkányt, nagy bibircsókkal az orrán, amint egy csokor medvehagymát szorongat a kezében a zöldséges ablakába kitett rajzon – jó,... ha meg van a flesh, képzeljünk egy cuki macit, ahogy kedvesen mosolyog, és kínálja a hagymákat…naugye(!!!), megmondtam A régi magyar neve, meg értelmezhetetlen a mai gyerekeknek: „poszhagyma” – még valami másra asszociálnak…ezek a mai fiatalok, „sásihagyma” – még kimondani is akusztikus armageddon. Persze nem csak a cuki maci miatt lett ez a neve, a régi népek is tudták már fantasztikus gyógyerejét ennek a növénynek és úgy tartották, a medve miután felébred téli álmából, ez az első növény amit keres, hogy gyomrukat, beleiket és a vérüket megtisztítsák vele.
Tulajdonságai megegyezik a fokhagymáéval, de gyógyereje jóval nagyobb.
Szóval a kb.30 centire megnövő főleg humuszban gazdag árnyékos helyet kedvelő medvehagyma patakok, források mellet érzi a legjobban magát. Próbáltam én a kertben is elültetni, de nekem sosem maradt meg – csak az összes többi szomszédomnak…
Így mikor jött az egyik barátnőmtől az sms, hogy mennek medvehagymát szedni és hozzanak – e sok „i” betűvel kezdődő igen volt a válasz. Majd úgy találtam, nem ártana Misit se kicsalogatni a televízió-számítógép-laptop bűvös háromszögéből, melyben a gyerekek lelke úgy tűnik el, mint a bermuda háromszögben a hajók…elmentünk hát mi is a közeli erdőbe.
Fantasztikus volt a látvány, telis-tele volt mindenhol vele az erdő.
Amikor először ettem ebből a növényből, nem is tudtam mekkora csodát képes tenni a szervezettel:
-
kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre – krónikus hasmenésre ugyan úgy jó, mint szélgörcsökre vagy szorulásra – míg nem ismerkedtem meg a doTERRA olajaival, kétséges volt ez számomra, több olyan észítmény, esszencia is van, mely jó erre is meg annak az ellenkezőjére is…de a doTERRA bebizonyította számomra, hogy ha hagyjuk a növényeket „végezni a dolgukat” akkor igenis lehetséges ez.
-
enyhíti a gyomor okozta szívzavarokat
-
enyhíti az álmatlanságot
-
enyhíti az artériák elmeszesedéséből, vagy magas vérnyomásból adódó panaszokat (pl.szédülés, fejfájás)
-
a medvehagyma bor nagyon jó hatással van azon idős emberekre, akiknek mellkasi elhurutosodás következtében nehézlégzés kínoz
-
Nagyon jó hurutoldó, idült köhögésre is nagyon jó
-
tisztítja a vesét, a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését
-
nehezen gyógyuló sebek hamarabb heggesednek, ha friss hagymalevéllel bekenik őket
-
felbecsülhetetlen értékű vértisztító, amely krónikus bőrbajok kezelésénél vált be.
Maria Treben így mesél róla:
„Az egész testet megtisztítja, kihajtja belőle a megrekedt kóros anyagokat, egészségessé teszi a vért, kiűzi és elpusztítja a mérgező anyagokat. Az örökké betegeskedő embereknek, a sömörös, pattanásos, korpázós arcbőrüeknek, a reumásoknak és görvénykórosoknak (?) úgy kellene tisztelniük a medvehagymát, mint az aranyat. Nincs a Földön még egy olyan növény, amelyik ennyire hatásosan tisztítja a gyomrot, a bélrendszert és a vért, mint ez.”
Észre sem vettük a csodás tavaszi napsütésben, hogy megtelt egy nagy zacskó medvehagyma levéllel. Misi annyira élvezte, hogy alig tudtam visszarimánkodni a kocsiba.
Most hogy a betakarítás megtörtént és két napja szinte csak medvehagymát eszünk – levesben, salátában elérkezettnek látom az időt hogy kipróbálja a medvehagyma bort illetve a medvehagyma esszencia elkészítését is Maria Treben receptje alapján. Aztán ha erőre kapok az esszenciától, még pogácsát is sütök belőle talán...