Talán ez az a virág, melyet legelőször megismer, megtanul minden gyerek. Hívjuk pitypangnak is– attól függően, épp melyik életszakaszában van ez a kis csoda virág.
Miért hívom csoda virágnak? – mert számomra lenyűgöző, hogy milyen átalakuláson megy keresztül ez a kis lény. Kezdve az erős gyökerekkel, majd a szárában lévő „kutyatej” folyadékkal, a nap sárga vidám kis virágával, és a virágzás után nem elhervad, hanem átalakul pittypanggá – és úgy él tovább a világban, úgy küldi a szél segítségével tovább a millió kis üzenetet szerte széjjel. Nekem ez egy csoda.
Még nem is nagyon virágzik semmi, de a gyermekláncfű már megjelent a mezőkön, a kertekbe.
Sokan lenyírják fűnyíróval, és nem is tudják, milyen nagy jótékony hatása van ennek a törékeny kisvirágnak az epére, a májra. Gyökeréből és leveléből teát csinálnak, de a francia ínyencek salátába is belerakják friss hajtásait – bár íze keserű.
Vízhajó tulajdonságairól már a XIII.-XIV. században is tudtak, ezért Herba Urinaria (ureter – hugyvezeték) néven került be a krónikákba., de népies francia neve is erre utal: Pissenlit, de Németországban hívják „ágybahugyozónak” is.
Több gyógynövény-szakember véleménye szerint jó hatással van a hasnyálmirigyre is, de keserű íze révén a májat mindenképp izgatja, melynek jelentős szerepe van a szervezetünkben folyó méregtelenítő mechanizmusokban, hiszen itt dől el, mely anyagokat kell kiválasztania, melyeket raktároznia és mi lesz amit beépít a szervezet működésébe.
A népi tudatban elterjedt róla, hogy mérgező növény, de ez nem igaz. Abból adódhat a félreértés, hogy soka összekeverik a szárában lévő fehér folyadék miatt a farkas kutyatejjel = Euphorbia cyparissias – mely valóban mérgező növény. De a pongyola pitypang minden porcikáját felhasználják, mert minden részének gyógyító hatása van. Virágzás előtt gyűjtik a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát.
A friss szárak fogyasztása (Maria Treben szerint) fájdalommentesen oldja az epekövet, szabályozza a máj és epe működését, de vértisztító hatása miatt gyakran használták köszvények és reuma esetén, és segít elmulasztani a nyirokcsomó duzzanatokat, ha 3-4 hetes kúrát csinálunk vele. De más panaszok esetén is segíthet, megszünteti a bőrviszketést, a sömört, a kiütéseket, javítja a gyomornedv kiválasztódását és megtisztítja a gyomrot mindenféle pangó anyagtól.
A gyökerét nyersen, vagy szárítva is fogyasztják – szárítva tea is készíthető belőle. Tavasszal a pitypang gyökeréből szirup készíthető, mely nemcsak egészséges, de nagyon ízletes is, amint elkészítem a Treben könyv alapján, beszámolok nektek az eredményről.
Anyagcsere serkentő hatása mellett számomra kifejezetten nagy jelentősége a virág lét-üzenetének.
Gondoljuk csak végig kis törékeny életét. Erős gyökerekkel áll a Földben, „végzi a dolgát” zöldell amikor kell, virágzik amikor kell és ÁTALAKUL amikor kell és ELENGED amikor kell…! Elengedi, az Isteni gondviselésre bízza magvait, nem aggódik, a jövőn, hogy mi lesz az általa szélnek eresztett magvakkal – hogy BIZTOS jó helyre érkezik-e majd…ez nem az ő feladata. Ő megtette amit kell. Ennyi az ő feladta.
Talán nekünk is „csak” ennyi lenne a feladatunk: megtenni amit kell, megtenni ami tőlünk telik. Pont annyit, pont akkor és pont ott. Nem többet, nem kevesebbet – és bízni a Sorsban, az Isteni gondviselésben, az Univerzum egyensúlyában, igazságosságában.
Ha ő meg tudja ezt ez egyensúlyt teremteni kis virágként – mi is megpróbálhatnánk ;)